Sukcesy szamotulskiego Hitlerjugend na zawodach w Łodzi

Zastępca namiestnika Kraju Warty Arthura Greisera – Kurt Schmalz podczas wygłaszania przemówienia dla sportowców

W czerwcu 1942 w Litzmannstadt (Łódź) odbyła się trzecia edycja zawodów sportowych dla Hitlerjugend z całego Kraju Warty. Wśród bardzo licznej rzeszy młodzików pochodzenia niemieckiego znalazła się również delegacja z „Bann 653 Samter” (ogólna nazwa wszystkich szczepów HJ z powiatu szamotulskiego). Szamotulanie konkurowali w wielu dyscyplinach i w niejednej osiągnęli całkiem przyzwoite wyniki. Reprezentanci z naszego powiatu znaleźli się na podium w: biegu na 400 metrów – Siedel zajął pierwsze miejsce (52,4 sekundy), pchnięciu kulą – Loesner stanął na drugim stopniu podium (11,74 metry), rzucie granatem trzonkowym – Loesner zajął trzecie miejsce (61,90 metrów), rzucie oszczepem – Lanz osiąnął drugi wynik w zawodach (46,79 metra). Jeśli chodzi o sporty drużynowe, jedynym osiągnięciem młodzież HJ z Szamotuł było zajęcie trzeciego miejsca w sztafecie 4×100 (47,4 sekundy)

Siedziba szamotulskiego szczepu Hitlerjugend mieściła się przy Kirchestrasse 1 (ulica kościelna). Wkrótce postaramy się przybliżyć działalność tej organizacji na terenie naszego powiatu.